OC zawodowe: obowiązkowe i dobrowolne
W myśl polskich przepisów ubezpieczeniowych, wyróżnia się profesje, które są obligowane do posiadania OC zawodowego. Pozostali mogą wykupić taką polisę zgodnie ze swoimi preferencjami.
- OC ZAWODOWE OBOWIĄZKOWE – dla m.in.: lekarzy, księgowych, notariuszy, radców prawnych, rewidentów, komorników sądowych, syndyków, zarządców nieruchomości, adwokatów, rolników, funkcjonariuszy publicznych, doradców ubezpieczeniowych i gospodarczych, inspektorów danych osobowych. W tych przypadkach kwestie ubezpieczeniowe regulowane są przez rozporządzenia Ministra Finansów i traktowane są restrykcyjnie. To znaczy, że osoba wykonująca taki zawód podlega karze – na przykład w postaci zawieszenia w prawie wykonywania zawodu – w sytuacji, w której nie posiada obowiązkowego OC zawodowego.
- OC ZAWODOWE DOBROWOLNE – rosnąca specjalizacja usług powoduje, że coraz szersze rzesze specjalistów z różnych dziedzin wybierają polisy OC zawodowego, dzięki czemu zyskują zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych ewentualności wynikających z wykonywanej przez nie pracy. Są to często pracownicy branży IT, ale też weterynarze, farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki, kosmetyczki, fryzjerzy, przewodnicy, nauczyciele, wychowawcy, elektrycy, kucharze.
Z praktycznego punktu widzenia istotne jest to, że OC zawodowe mogą nabyć wszyscy ci, którzy mają świadomość tego, że wykonywana przez nich praca wiąże się z pewnym ryzkiem względem osób trzecich, między innymi dotyczącym ich zdrowia i życia.