Ubezpieczenie samochodu – czy warto korzystać z porównywarek?

Wykupienie ubezpieczenia samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy. W dobie Internetu i ogólnej dostępności mamy możliwość szybkiego przeglądu dostępnych ofert. Czy na pewno warto korzystać z internetowych porównywarek i kiedy lepiej udać się do brokera ubezpieczeniowego? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Ubezpieczenie samochodu – obowiązki

Od podstawowego ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) nie da się uciec. Jest ono obowiązkowe a jego brak, nawet przez jeden dzień, wiąże się ze sporymi karami. Dokładne kwoty określane są przez wysokość aktualnej płacy minimalnej (2100 zł w 2018r.).

Kierowca pojazdu osobowego, który przeoczy termin obowiązkowego ubezpieczenia zostanie ukarany kwotą 420 zł, w przypadku braku ciągłości polisy przez maksymalnie 3 dni, 1050 zł przy okresie od 4 do 14 dni i 4200 zł w razie opóźnienia wynoszącego ponad dwa tygodnie.

Wszystkie dodatkowe opcje, jak OC, NNW i Assistance są dobrowolne. Warto również nadmienić, że warunki (OWU) w przypadku OC są ustalone ustawowo więc przy jego wyborze należy sugerować się ceną, gdyż gwarancja ubezpieczeniowa jest w każdym towarzystwie taka sama.

Ubezpieczenie samochodu – kalkulatory internetowe

Wszechobecne porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych skupiają w sobie oferty bardzo wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Czy jednak na pewno zawarte w nich informacje są kompletne?

W kalkulatorze możemy na przykład nie ujrzeć rzeczywistych różnic w cenach ubezpieczeń. Jest to spowodowane bardzo często aktualizacją cen przez firmy ubezpieczeniowe. W ten sposób informacja o wycenie, ukazująca się w porównywarce, może w odbiegać nieco od rzeczywistości.

Również informacja w kwestii opłat całościowych nie jest nam podawana podczas korzystania z internetowego kalkulatora. Chodzi o kwotę przyszłych opłat, która wbrew pozorom może być niższa w towarzystwie, w którym pierwsza składka będzie nieco droższa. Jest to spowodowane różnymi stawkami zniżek i zwyżek, jakie oferują ubezpieczyciele.

Brokerzy ubezpieczeniowi

Porównywarki ubezpieczeń samochodu są zdecydowanie przydatnym narzędziem do rozeznania się w ofercie towarzystw. Nie zastąpią jednak profesjonalnego doradcy, który ma wiedzę i możliwość indywidualnego doboru polisy dla każdego klienta.

Zadaniem brokera ubezpieczeniowego jest dopasowanie i negocjacja odpowiedniej oferty dla kontrahenta. Nie jest on bezpośrednim przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej a jedynie pośrednikiem pomiędzy ową firmą a jej potencjalnym klientem. Daje mu to możliwość negocjacji warunków ubezpieczenia.

Ponadto, broker pomaga przejść przez cały proces zakupu ubezpieczenia, wdrożyć je w życie i zapewnić pomoc w trakcie jego trwania (np. w sytuacji zgłaszania szkody z polisy).

Ubezpieczenie samochodu jest zazwyczaj przykrym obowiązkiem, z którym wiąże się niemały wydatek. Należy więc rozsądnie dobrać jego zakres do naszych potrzeb.

Zobacz także