Ubezpieczenie samochodu – zniżki i zwyżki OC

Ubezpieczenie samochodu  jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń. Jego wysokość zależna jest od wielu czynników oraz warunków w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zniżki i zwyżki cen polis mogą drastycznie różnić się w zależności od polityki firmy. Sprawdź, co wpływa na ostateczną cenę ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie samochodu – zwyżki

OC jest obowiązkowe a jego gwarancja ubezpieczeniowa taka sama u każdego ubezpieczyciela. Dlatego głównym kryterium wyboru ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest po prostu jego cena. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi własną politykę naliczania zwyżek. Zazwyczaj jest ona oparta o statystyki, mówiące np. o dużo większej szkodowości jazdy osób do 25 roku życia. To właśnie młodzi ludzie, chcący zarejestrować i ubezpieczyć swój pierwszy pojazd, są w najgorszej sytuacji. Ich cena OC może wynieść nawet o 50% więcej od tzw. kwoty bazowej.

Oprócz młodych kierowców w gorszej sytuacji są również posiadacze starszych pojazdów (zazwyczaj granicą wieku jest 10 lat), które nie są wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Na gorsze warunki skazani są również taksówkarze i posiadacze szkół nauki jazdy. W tych jednak wypadkach charakter ich pracy automatycznie determinuje większą szansę na ewentualne szkody.

Oczywiście ze zwyżkami liczyć muszą się również kierowcy, którzy w ciągu trwania poprzedniego ubezpieczenia doprowadzili z własnej winy do zdarzenia drogowego. Niektóre towarzystwa kuszą klientów opcją „pierwsza stłuczka gratis” nie powodującą zawyżenia ceny w wypadku pierwszego negatywnego zdarzenia z naszym udziałem.

A kto zapłaci mniej?

Jeśli chcemy oszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym to zarówno my, jak i nasz samochód, musimy spełniać pewne warunki. Oczywiście najprostszym sposobem na uzyskanie zniżek jest wieloletnia bezszkodowa jazda. Należy jednak pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa inaczej wynagradza kierowców za bezpieczne poruszanie się po drogach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zapoznanie się z ofertą wielu firm.

Tak jak statystycznie najwięcej wypadków powodują młodociani, tak najspokojniejszymi kierowcami według statystyk towarzystw ubezpieczeniowych są osoby w wieku od 40 do 55 lat. Kierowcy w tym wieku mogą liczyć na lepsze warunki ubezpieczenia. Podobnie kwestia wygląda w przypadku płci. Lepiej pod względem potencjalnego ryzyka oceniane są kobiety. Dodatkowym atutem podczas poszukiwania najlepszej oferty ubezpieczenia samochodu jest również bycie rodzicem. Statystycznie poruszając się ze swoimi pociechami jeździmy po prostu bezpieczniej.

W wycenie ubezpieczenia samochodu ważną rolę odgrywa również jego wiek. Na zdecydowanie lepsze warunki mogą liczyć klienci posiadający nowe samochody, a najlepiej, jeśli wyposażone są w ekologiczne silniki. Ważnym aspektem jest również kwestia samej płatności za polisę. Jeżeli opłacimy ją w całości jednorazowo, zaoszczędzimy kilkanaście do kilkudziesięciu procent w stosunki do opłaty rozłożonej na 2 lub 4 raty.

Jak widać czynników wpływających na ostateczną cenę ubezpieczenia samochodu jest wiele. Aby w rzetelnie zapoznać się z ofertą – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Może być nim broker ubezpieczeniowy, który pomoże dopasować najlepszą ofertę do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Zobacz także