Czym charakteryzują się najkorzystniejsze ubezpieczenia samochodowe?

Po drogach w Polsce porusza się duża liczba samochodów, zarówno nowych i używanych. Ruch samochodowy wiąże się z wysokim ryzykiem wypadków. Zamieszczone na oficjalnej stronie Policji wstępne dane na okres od stycznia do października 2016 roku wskazują na 27 955 wypadków drogowych, śmierć poniosło 2 477 osób, 34 056 zostało rannych. Liczba kolizji zgłoszonych na policję w tym okresie czasu określana jest na 328 619. Użytkownicy samochodów powinni zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia zgodnego z potrzebami. W tym tekście wskażemy, czym powinno się ono charakteryzować.

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

1. OC

Jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Szkoda spowodowana przez właściciela auta wobec osób trzecich będzie pokryta z tej polisy. Przykładem może być sytuacja, gdy nie wyhamujemy i uderzymy w tył jadącego przed nami samochodu. Straty poniesione przez osobę poszkodowaną będą pokryte z naszej polisy OC. Takie ubezpieczenie powinno się wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub ostatniego dnia ważności poprzedniej umowy ubezpieczeniowej.

2. AC

Autocasco to polisa, która jest przydatna na wypadek uszkodzenia pojazdu z winy kierowcy. Ma zastosowanie też w przypadku zdarzeń losowych i kradzieży.

3. Assistance

Ten rodzaj ubezpieczenia przydaje się, gdy podczas jazdy zepsuje się samochód. Ubezpieczyciel może zagwarantować holowanie samochodu.

4. NNW

Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie z tego tytułu mogą uzyskać osoby, które na skutek nieszczęśliwego zdarzenia drogowego mają trwały uszczerbek na zdrowiu albo bliscy osoby, która poniosła w wypadku śmierć.

5. Ubezpieczenie szyb

Jest to szczególny rodzaj polisy chroniący właściciela przed kosztami naprawy lub wymiany przedniej, tylnej i bocznych szyb.

6. Polisa OP

Ubezpieczenie ochrony prawnej jest przydatne, gdy właściciel samochodu może być narażony na sprawy sądowe związane z pojazdem. Kierowca, który jest pozwany do sądu albo musi dochodzić swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości, otrzymuje pomoc prawną od ubezpieczyciela polegającą na przykład na zapewnieniu adwokata i pokryciu kosztów postępowania.

Zakres ubezpieczenia adekwatny do indywidualnych potrzeb

Wskazane rodzaje ubezpieczeń są, z wyjątkiem OC, polisami nieobowiązkowymi. Warto jednak decyzję o ochronie pojazdu podejmować w oparciu o indywidualne potrzeby. Powinno się odpowiedzieć na pytanie jak często się jeździ samochodem. Jeżeli jeździmy często, warto rozważyć wykupienie rozszerzonego pakietu ubezpieczeń. Jeżeli podróżujemy więcej, wzrasta ryzyko wypadku. Pomyślmy wówczas o wykupieniu polisy autocasco. Gdy często parkujemy samochód w nieznanych miejscach, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb.

Innym, ale równie ważnym zagadnieniem jest to, czy podróżujemy sami, czy z rodziną. Warto pomyśleć o naszych bliskich i zadbać o ich polisę. Oprócz zapewnienia w tej sytuacji ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, można rozważyć ubezpieczenie się w zakresie opieki prawnej. Nie sposób wykluczyć, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku będziemy dochodzić swoich praw w sądzie.

Ważnym czynnikiem jest też wiek naszego samochodu. Im starszy samochód, tym składka ubezpieczeniowa jest wyższa. Wiek i doświadczenie kierowcy też mają znaczenie. Powinno się uczciwie ocenić swoje umiejętności kierowania pojazdem i indywidualne ryzyka, na które jesteśmy narażeni.

Ubezpieczenie samochodu u profesjonalnego brokera w Zielonej Górze

Najkorzystniejsze ubezpieczenia samochodowe charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości i ilości oferowanych usług względem ceny, którą trzeba zapłacić za polisę. Właściciel auta powinien szukać takiego pakietu ubezpieczeniowego, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb opisanych powyżej.
Ubezpieczenie samochodu nie jest tylko obowiązkiem, ale czynnością wymagającą wnikliwego rozważenia i znajomości oferty ubezpieczeniowej. Oczywiście możemy korzystać z różnych porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeniowych, ale powinniśmy rozważyć konsultację tego zagadnienia z profesjonalnym brokerem. Pamiętajmy, że jest to specjalista niezależny i zna szczegóły wielu ofert. Zachęcamy do zainteresowania się takim rozwiązaniem, gdyż otrzymamy propozycje dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także