Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wypadek śmierci

Można zaryzykować twierdzenie, że każdy chce żyć przez długie lata w zdrowiu, ciesząc się obecnością bliskich ludzi. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a nawet gdy życie trwa dość długo, nie mamy pewności, że uda się zrealizować wszystkie plany lub zobowiązania finansowe. Warto więc wykupić ubezpieczenie na okoliczność śmierci. W niniejszym artykule napiszemy kilka wskazówek, jak to zrobić dobrze.

Specyfika ubezpieczenia na wypadek śmierci w Zielonej Górze

Odbiorcą tej usługi są osoby wskazane przez wykukującego polisę, a on sam zasadniczo nie otrzymuje z tego tytułu żadnych korzyści. Odbiorcami ubezpieczenia mogą być na przykład:

  • małżonek,
  • dzieci,
  • rodzice.

W polisie powinno się wskazać osoby, które poniosą największą stratę z tytułu śmierci członka rodziny.

W jakim celu wykupuje się polisę na wypadek śmierci

Zasadniczym celem jest rekompensata dochodów osoby zmarłej. Przykładem może być sytuacja, gdy taka osoba w znacznym stopniu finansowała życie rodziny. Ubezpieczenie jest potrzebne, gdy dana osoba ma zaciągnięty kredyt hipoteczny – zabezpiecza ono spłatę kredytu. Polisa będzie przydatna również w celu finansowania edukacji dzieci.

Czas trwania polisy

Można wykupić ubezpieczenie czasowe i określane jako bezterminowe. Usługa terminowa działa tylko w czasie trwania polisy. W momencie upływu terminu ważności można ją oczywiście przedłużyć, ale nie jest to obowiązkowe. Po zakończeniu tego okresu , ubezpieczyciel nie zwraca zainwestowanej kwoty. Ubezpieczenie bezterminowe w praktyce może być ograniczone na przykład do 80 roku życia. Gdy rezygnuje się w trakcie trwania z tej usługi lub dożyje się wieku założonego w umowie, można otrzymać częściowy zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Na jak wysoką kwotę ubezpieczyć się na wypadek śmierci

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ale można rozważyć kilka praktycznych sytuacji. Jeżeli zmarły utrzymywał na przykład współmałżonka, warto ubezpieczyć się przynajmniej na kwotę zapewniającą 2 lata życia na dotychczasowych warunkach finansowych. Osoba żyjąca powinna mieć czas na poradzenie sobie ze stratą bliskiej osoby oraz zaplanowanie życia na nowo, na przykład znalezienie pracy.

Okres odpowiadający dwóm latom życia na dotychczasowym poziomie wydaje się pewnym minimum. Jeżeli osierocone zostaną małe dzieci, suma ubezpieczenia powinna być znacznie wyższa ze względu na dużo większe potrzeby takiej rodziny.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci zapewnieniem stabilności rodzinie

Nic nie jest w stanie adekwatnie zrekompensować śmieci bliskiej osoby, ale warto przynajmniej zadbać o aspekt finansowy tej straty. Opisywany rodzaj ubezpieczenia będzie istotnym wsparciem w trudnych chwilach. Można skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego, który pomoże odpowiednio wycenić ubezpieczenie i ustalić czas trwania takiej polisy na określony czas lub bezterminowo. Udzieli nam też wsparcia w zrozumieniu zapisów umowy, aby nie doszło do wyboru niewłaściwego zakresu ubezpieczenia.

Zobacz także