U dużych pracodawców ubezpieczenia grupowe są już w Polsce normą. Nieco inaczej sprawa wygląda w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dają one pracownikom możliwość dodatkowego ubezpieczenia, które zazwyczaj kosztuje znacznie mniej niż indywidualne. Sprawdź na czym polegają, oraz jakie są wady i zalety ubezpieczeń grupowych.
Ubezpieczenia grupowe obsługiwane są dla minimum 3 osób. Oficjalnie górnej granicy praktycznie nie ma. Kwoty ubezpieczeń grupowych wahają się od 40 do 80 złotych i zazwyczaj potrącane są z wynagrodzenia pracownika. Na zachodzie normą jest pokrywanie tego typu ubezpieczeń przez pracodawcę, natomiast w Polsce decyduje się na to niewielka liczba firm.
Ubezpieczenia grupowe – zalety
Zaletą samą w sobie dla potencjalnych pracowników jest to, że pracodawca daje możliwość dodatkowego ubezpieczenia grupowego. Biorąc pod uwagę stosunek wysokości składki do wypłacanych odszkodowań, takie ubezpieczenie jest dla pracownika bardzo korzystne. Jednym z powodów, dla których towarzystwa proponują lepsze stawki w zbiorowych ubezpieczeniach, jest brak konieczności poszukiwania klienta.
Zdobycie potencjalnego kontrahenta indywidualnie niesie za sobą ogrom dodatkowych kosztów, takich jak reklama, wypłaty pracowników itp. W wypadku ubezpieczeń grupowych ubezpieczyciel otrzymuje w pakiecie od kilku do nawet kilku tysięcy osób, które bez dodatkowego nakładu stają się ich klientami. Korzystają więc na tym obie strony, a klienci danego towarzystwa dodatkowo mogą liczyć na zniżki przy ubezpieczeniach indywidualnych.
Kolejną zaletą dla pracownika są mniejsze wymagania w kwestii przystąpienia do ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą mniej restrykcyjnie na potencjalnych, nowych klientów.
Ubezpieczenia grupowe – wady
Jak przy każdym ubezpieczeniu, należy przed przystąpieniem do niego zapoznać się dokładnie z warunkami. Niższa cena i niższe wymagania ubezpieczeń grupowych odnośnie klienta determinują towarzystwa do zastrzegania odpowiedzialności w niektórych sytuacjach. Na przykład jeśli odnieśliśmy uraz kolana jakiś czas temu, który nie został zaleczony, to kiedy trafimy do szpitala w związku z jego odnowieniem, prawdopodobnie nie otrzymamy odszkodowania za czas hospitalizacji.
Minusem jest również pewna ogólność ubezpieczeń grupowych. Osoby młodsze i zdrowsze są w pewnym sensie poszkodowane, niejako opłacając swoją składką częściej niż korzystające z odszkodowań osoby starsze.
Działa to jednak w dwie strony. Sześćdziesięciolatek raczej nie będzie zainteresowany dodatkowymi benefitami w razie narodzin potomka, natomiast będzie się to również zawierało w opłacanej przez niego składce.
Wybór ubezpieczyciela
Ubezpieczenia grupowe są korzystne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Biorąc pod uwagę bardzo szeroką ofertę dostępnych na rynku towarzystw – warto skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego. Jego pomoc nie kończy się na pośrednictwie w wyborze ubezpieczenia – klient może liczyć również na pomoc w jego wdrożeniu i doradztwo podczas trwania umowy.