Wprowadzając się do swojego mieszkania oczekujemy spokoju i komfortu. Bez względu na to, czy kupiliśmy nowe mieszkanie, czy używane, może nas spotkać przykra okoliczność polegająca na zalaniu lokalu lub kradzieży mienia. Są to sytuacje, które w sposób istotny naruszają naszego spokój. W tym artykule podpowiemy, jak dokonać ubezpieczenia od konsekwencji ryzyka zaistnienia określonych wydarzeń losowych.
Ubezpieczenie przed zalaniem mieszkania
Istnieje kilka przyczyn zalania mieszkania. Należy tu wymienić awarię instalacji wodnej lub kanalizacyjnej oraz wyciek z systemu ogrzewania centralnego. Woda znajdująca się w tych instalacjach jest brudna, więc wyczyszczenie zalanych rzeczy może być niemożliwe. Skutkiem takiej awarii będzie wówczas:
- wymiana paneli i innych podłóg,
- czyszczenie lub wymiana mebli,
- malowanie ścian.
Ilość usterek oraz późniejszych napraw jest zależna od rodzaju i siły wycieku.
Przy dużej intensywności zjawiska możemy zalać mieszkania sąsiadów. Na wszystkie wskazane okoliczności powinno się ubezpieczyć. Warto przy tym pamiętać, nasze mieszkanie również może zostać zalane w wyniku niefortunnych zdarzeń. Od tego też przyda się ubezpieczenie, gdyż pozwoli to uzyskać odszkodowanie. Nie należy w tym przypadku biernie liczyć na polisę OC sąsiada, o ile taką posiada. Warto, aby ubezpieczyciel zadbał o rekompensatę naszych strat. Oczywiście, należy pamiętać o środkach ostrożności i na przykład zakręcać dopływ wody na czas nieobecności w mieszkaniu.
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Włamanie do mieszkania i kradzież elementów naszego majątku może wiązać się ze sporymi stratami. Nawet, gdy wydaje się, że mieszkanie w bloku jest dobrze chronione, jest system monitoringu lub ochrona, system domofonów lub wideofonów, nie należy pochopnie rezygnować z indywidualnego ubezpieczenia majątku. Można dokonać podziału przedmiotów na poniższe kategorie:
- zwykłe ruchomości, na przykład meble, sprzęt AGD i rzeczy codziennego użytku,
- urządzenia elektroniczne, czyli telewizor, komputer, aparat fotograficzny,
- majątek o szczególnej wartości – obrazy i inne dzieła sztuki, biżuteria, dzieła zrobione na przykład z metali szlachetnych.
Decydując się na takie ubezpieczenie warto wybrać rzeczy, które chcemy chronić polisą. Oczywiście można ubezpieczyć wszystko, co znajduje się w domu, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy jest to w danej sytuacji konieczne. Oprócz polisy warto zastosować środki prewencji takie jak dobre zamki w drzwiach i ewentualnie oknach. Dbałość o okna szczególnie wskazana jest dla osób mieszkających na parterze. Oprócz zamków w oknach, można rozważyć montaż krat. Drogocenne przedmioty powinno się umieścić w sejfie. Nie jest to zastępstwo ubezpieczenia, ale dodatkowy środek zwiększający bezpieczeństwo.
Ocena ryzyka zalania i kradzieży z profesjonalnym brokerem ubezpieczeniowym
Broker ubezpieczeniowy pomoże przeanalizować naszą sytuacje, czy i w jakim stopniu jesteśmy narażeni na zaistnienie tych ryzyk. Przy udziale niezależnego specjalisty będzie nam łatwiej wybrać właściwą ofertę ubezpieczeniową i podjąć stosowne środki zabezpieczenia naszej nieruchomości tak, aby w przypadku zaistnienia niepożądanych zjawisk, ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie.