Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Jeśli zakupiliśmy pojazd mechaniczny, jednym z pierwszych naszych obowiązków jest zaopatrzenie się w obowiązkową polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Jest to jedynie minimalna wersja. Ubezpieczenia komunikacyjne można rozszerzyć o AC, NNW i Assistance.

Ubezpieczenia komunikacyjne  – podstawowe OC

Rozwijając kwestię dobrowolnych opcji ubezpieczeń należy zaznaczyć, że posiadanie OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego (samochody osobowe, pojazdy ciężarowe, skutery i motocykle). Jego zakres jest regulowany przez ustawę, warto więc szukać w tym wypadku najtańszej opcji i dobrze jest skorzystać w tym celu z usług wykwalifikowanego brokera ubezpieczeniowego.

Brak OC wiąże się ze sporymi karami, których wartość określa ustawowa płaca minimalna (w 2018 roku jest to 2100 zł). Za brak podstawowego ubezpieczenia przez ponad dwa tygodnie kierowca samochodu osobowego może zostać ukarany grzywną wysokości 4200 zł.

Autocasco – dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne

O ile OC jest po to, aby pokryć ewentualne szkody wyrządzone przez nas na drodze to AC zapewnia nam odszkodowanie w wypadkach kiedy to my sami jesteśmy stroną poszkodowaną. Cena i zakres również różnią się w stosunku do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Warunki autocasco ustalamy indywidualnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, a mogą one zawierać m.in.:

  • kradzież samochodu lub jego elementu (np. radio),
  • wypadek lub stłuczka z udziałem pieszych lub zwierząt,
  • uderzenie w budynki lub przedmioty,
  • uszkodzenie samochodu przez osoby trzecie (również na parkingu),
  • zniszczenie pojazdu przez żywioły (pożar, powódź, grad itp.),
  • zniszczenie szyb lub opon.

Jak widać ubezpieczenie OC może obejmować bardzo wiele czynników, które powodują obniżenie wartości lub zniszczenie pojazdu. Jest ono dobrowolne, można je nazwać wersją ubezpieczenia premium.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków i Assistance

Istnieją jeszcze dwie opcje rozszerzenia ubezpieczenia komunikacyjnego. Są to NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance (kojarzone błędnie tylko z holowaniem). NNW zazwyczaj występuje w dwóch wariantach – dla kierowcy lub z dodatkowym objęciem pasażerów. Zapewnia ono wypłatę odszkodowania w razie utraty zdrowia lub życia w czasie zdarzenia drogowego.

Assistance większość osób kojarzy z holowaniem auta do mechanika w razie jego awarii, zawierać ono może jednak wiele więcej opcji jak np. transport kierowcy i pasażerów czy dostarczenie paliwa.

Aby dobrze dopasować rodzaj ubezpieczenia do własnych potrzeb najlepiej skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego. Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być bardzo elastyczne a towarzystwa oferują często pełne pakiety, które nie dla każdego kierowcy będą odpowiednie. Broker pomoże dobrać i wynegocjować warunki najkorzystniejsze dla klienta.

Zobacz także