Ubezpieczenia dla firm budowlanych

Branża szeroko pojętego budownictwa zawsze jest obarczona dodatkowym ryzykiem niespodziewanych zdarzeń, powodujących utrudnienia w wykonaniu umowy. Dlatego właściciele tego typu działalności mogą, a nawet powinni zabezpieczyć się na takie wypadki, wykupując ubezpieczenie dla firmy.

Zleceniodawcy podczas wyboru firmy budowlanej zwracają uwagę na wiele aspektów, takich jak doświadczenie, rekomendacje czy posiadane zasoby ludzkie. Jednak kolejną ważną kwestią jest posiadanie ubezpieczenia przez potencjalnego wykonawcę, które daje gwarancję należytego wykonania kontraktu.

Prace remontowo-budowlane obarczone są wieloma czynnikami losowymi, które mogą spowodować opóźnienie ich wykonania lub niemożność spełnienia wszystkich, zakładanych wcześniej warunków.  Inwestor wybierając firmę, która nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia, naraża się na straty finansowe, które w żaden sposób nie zostaną mu zrekompensowane.

Co obejmują ubezpieczenia dla firm budowlanych?

Każde ubezpieczenie posiada inne warunki. Udając się do brokera ubezpieczeniowego mamy możliwość zapoznania się z wieloma ofertami i wybrania tej dla nas najkorzystniejszej.

Ubezpieczenia dla firm budowlanych obejmują takie aspekty, jak:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (na wypadek wyrządzenia szkody podczas prac, nieistotne czy przypadkowych)
  • zabezpieczenie wykonania umowy (na wypadek nie wykonania prac w pełnym ich wymiarze lub w jego części)

Od czego zależy cena?

Ostateczna ceny polisy ubezpieczeniowej dla firm budowlanych zależy od wielu zmiennych i każde towarzystwo może je inaczej interpretować. Otóż ceny opierają się przede wszystkim o statystyki ryzyka, a te firmy ubezpieczeniowe mogą mieć różne.

Najważniejsze czynniki wyceny ubezpieczenia:

  • wielkość firmy – skala działalności firmy ma znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych, czynnik ten określa się poprzez wartość rocznych obrotów oraz ilość zatrudnianych pracowników;
  • rodzaj działalności – to jeden z głównych aspektów wpływających na cenę polisy, ważne aby była ona odpowiednio dostosowana zależnie od tego, czy nasza firma zajmuje się budownictwem drogowym czy wznoszeniem nowych budynków;
  • zakres ubezpieczenia – zależnie od naszej własnej oceny ryzyka dobieramy go sami, inaczej interpretowane są ubezpieczenia robót budowlanych, a inaczej zabezpieczenie wykonania umowy, należy więc samemu, lub z pomocą brokera, dopasować odpowiednią polisę do naszej działalności.

Wybór ubezpieczenia firmy budowlanej

Chcąc lepiej wypadać przed potencjalnymi inwestorami, firmy budowlane powinny posiadać stosowne do swojej działalności ubezpieczenia. Odpowiednie dobranie polisy nie jest proste i wymaga przeanalizowania wielu aspektów mających wpływ na jej ostateczny kształt.

Wykupując ubezpieczenie dla firmy budowlanej warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego, który przejmie cały proces wyboru, kalkulacji i negocjacji warunków z towarzystwem ubezpieczeniowym, a następnie pomoże wdrożyć w życie zakupioną polisę.

Zobacz także